Щовесни, у квітні, коли природа пробуджується, — ми згадуємо аварію на Чорнобильській атомній електростанції. Перечитуємо новини, поринаємо у спогади і досі опускаємо плечі під вагою цієї трагедії.
Що ж відбувається там зараз, навколо станції? Як змінилися і як існують ці понад 200 тисяч гектар зони відчуження?
Ми відкриємо вам цю частину Полісся через світлини співробітників Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника та фотографа National Geographic Дениса Копилова. Ви зможете побачити Чорнобиль таким, яким його поки бачать нечасто — місцем відновлення природи.
Приблизно через 15 років після аварії стало зрозуміло: природа набагато потужніша, ніж люди могли собі уявити. Територія в сотні тисяч гектар сама почала наповнювати себе життям. Вчені фіксували зростання чисельності типових та появу рідкісних для Полісся видів флори та фауни.
Першим кроком у смисловій трансформації Чорнобильської території стало заснування 2016 року біосферного заповідника на всій території зони відчуження. Це створило безпрецедентну можливість для науковців спостерігати і вивчати те, як змінюються природні екосистеми.
Одним із символів відновлення Чорнобильської природи за підтримки людини стала інтродукція табуну коней Пржевальського.
Понад 20 копитних переселилися на Полісся наприкінці 90-х років з важливою місією — підтримати екологічну рівновагу. Вони витоптують підріст молодих дерев, запобігаючи цим перетворенню лук на ліси. Це означає, що луки залишатимуться, як і рідкісні види, що їх населяють. До сьогодні табун зріс приблизно у сім разів. Типові світлини для околиць Чорнобиля — це коні Пржевальського, які біжать відкритими просторами. Так сьогодні виглядають колишні сільгоспугіддя, які перетворились на нетипові для Полісся відкриті лучно-степові ландшафти.
Популяція бобрів, яка значно зросла за цей час, отримала можливість перетворювати місцеві ландшафти на більш природні. Вони створюють греблі і тим самим регулюють перерозподіл води на місцевих водоймах та навіть колишніх меліоративних каналах.
Масштабною новиною для науковців стала звістка про те, що у чорнобильських лісах було помічено рідкісного великого хижака — ведмедя бурого.
Ще століття тому він був постійним мешканцем цих лісів, але був знищений внаслідок полювання на нього у минулому столітті. Сліди ведмедів почали виявляти на Чорнобильській території з 2010 року. Пізніше рідкісні хижаки стали потрапляти і в об'єктиви фотопасток.
Науковці Чорнобильського біосферного заповідника також мають можливість вивчати популяції рисі євразійської, вовка, лося, оленя, косулі, чисельність яких за останні роки суттєво зросла. І мріють про повернення ще одного колишнього місцевого мешканця — зубра, який зник з цієї території задовго до аварії на ЧАЕС через масове браконьєрство.
хребетних тварин зафіксовано (із загалом 410, що зустрічаються в регіоні).
77 з них занесені до Червоної книги України
видів судинних рослин
видів лишайників
видів мохів
Сьогодні саме природа захищає людину від наслідків катастрофи. Вона фактично стала фільтр-бар'єром між радіаційно забрудненою зоною навколо станції та населеними територіями України і інших країн. Відсутність тиску на природу посилило її здатність очищувати повітря та воду, стабілізувати мікроклімат та давати життя мільйонам особим десятків тисяч видів грибів, рослин та тварин. Це — жива лабораторія, що дозволяє досліджувати природнє відтворення в умовах неоднорідного радіаційного забруднення територій, а також дає відповіді на питання, як ми можемо відновлювати природні території, які встигли зруйнувати.
Енергія тварин з різних континентів, відтворена у Чорнобильській зоні, як метафора зцілення території, яку підтримує вся планета! Денис пройшов шлях у сім років, аби фотографічно відобразити тварин з віддалених куточків світу і фізично розмістити їх у впізнаваних локаціях Чорнобильської зони. Це історія не стільки про відновлення екосистем, скільки нас самих.
Рівень радіоактивного забруднення території, що отримала статус зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення, і на якій розташований Чорнобильський заповідник, неоднорідний і строкатий. Для прикладу. У так званому "рудому лісі" неподалік ЧАЕС (4,5 тисяч гектар) випала летальна для живого кількість радіоактивних ізотопів. Проте у зоні відчуження є території, де радіоактивний фон менший, ніж у центрі Києва. За 35 років після аварії рівень радіоактивного забруднення суттєво зменшився. Минув період напіврозпаду основних радіоактивних ізотопів — цезію і стронцію. Тобто, гамма випромінювання зменшилось удвічі. На радіаційну ситуацію впливають ще два трансуранові елементи — ізотопи плутонію та америцію. Це означає, що і сьогодні, і завтра, і післязавтра у зоні відчуження необхідно дотримуватись радіаційної гігієни. А відвідувати Заповідник чи пам'ятні місця з туристичною метою по визначених екологічних стежках.