До своєї природи

Гортай далі, щоб дізнатися більше
Історія про споконвічний зв’язок українців із природою від WWF-Україна

Це історія про природу і нас, українців, у ній...

Початок цієї історії сягає прадавніх часів, коли українці були по-справжньому, як діти, близькі до природи. Вона була домівкою, натхненницею й основою життя, повсякчас віддячувала людині за її турботу своїми багатствами. Людина ж не тільки плекала любов до всього, що її оточувало, а й закарбовувала цей нерозривний звʼязок із природою у традиційно-побутовій культурі.
І якщо Різдво — це час див, то чому б нам не доторкнутися до цієї історії про дива реальні й не пізнати власний глибинний звʼязок із природою через призму культури і традицій зимового циклу свят?

Так народився світ

Українське Різдво не можна уявити без колядок. Найдавніші з них оповідають нам про час, коли  було лише «синєє море» і стояло дерево посеред нього. Аби створити землю, птахи-світотворці пірнули на дно первісних вод та винесли пісок на поверхню. Так і народився світ. Світ, що неможливий без тісного взаємозвʼязку води, землі, флори та фауни.
Такий самий міцний зв’язок демонструють і природні екосистеми, існування та стійкість яких залежать від злагодженості всіх їхніх елементів. Як-от праліси Карпат і Полісся — найстаріші лісові екосистеми, неторкані людиною. Відтворити їх у сучасних умовах просто неможливо. Вони є домівкою для більшості рідкісних видів рослин і тварин. Праліси важливі для життя Землі й кожного з нас, адже відіграють ключову роль у регулюванні клімату на планеті, допомагають очищувати повітря, покращують якість води. Серед країн Центральної та Східної Європи Україна володіє найбільшими площами старовікових лісів, але не всі вони поки мають відповідний охоронний статус.

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Пірнаємо глибше

Вода — один із обʼєктів культу в зимовому циклі українських свят. Наші пращури ставилися до неї з великою пошаною. Не забували напоїти святою водою у Святвечір і тварин. Найчастіше у давніх українських колядках «первісною рікою» називали Дунай. На Різдво та Водохреща ця річка набувала виняткової святості й дарувала сили.
Особливе значення має Дунай і для сучасних українців — річка протікає територією аж девʼятнадцяти держав, утворюючи одну з найбільших дельт у Європі. Сотні видів риб живуть у Дунаї, але на особливу увагу заслуговують осетрові — риби, які жили на Землі ще 200 мільйонів років тому по сусідству з динозаврами. Тільки на відміну від своїх сучасників, риби-довгожителі успішно пройшли крізь зміни геологічних епох.

«Ой в ліску, в ліску, на жовтім піску»

Рухаючись далі сюжетами світотвірних архаїчних колядок, ми натрапляємо на дерево — один із центральних символів української традиційної культури. Його поява у фольклорних текстах засвідчує його сильну сакралізацію у сприйнятті українців. Ці колядки наших пращурів міг би чути й найстаріший український дідо-дуб із села Стужиця, що у Ужгородському районі Закарпатської області. Віком він сягає понад 1300 років!
Дбайливими до дерев наші пращури були завжди, а на Святвечір дотримувалися звичаю — аби сади були родючими, — обгортати дерева соломою, промовляючи: «Роди, Боже, так рясно, як на небі зірок, а так красно, як від них ясно».
Ой в ліску, в ліску, на жовтім піску
Росте деревце високе, тонке.
Високе, тонке в корінь глибоке,
В корінь глибоке, в листок широке,
В вершок кудряве, а в цвіт багряне.
* Запис 1849 року, Галичина. Відділ рукописів Інституту літератури НАН України.

Простір, натхненний природою

Дідо-дуб розквітав на витинанках, якими прикрашали оселю наші пращури до Різдва. Купували до свят і новий посуд, на якому орнаментами рясніли зооморфні й рослинні мотиви. Природний простір у такий спосіб немов переносився у простір людський, адже саме природа була для людей джерелом натхнення і краси.

Святою вечерею спершу годували тварин

Українські традиції зимових свят помережені мотивами пошанування тварин. Люди, перш ніж сісти за святковий стіл, годували кутею худобу у власному обійсті, лагідно промовляючи до неї. Тварини «не мусили знати жодної кривди» в різдвяний період. Українці завжди відчували з ними взаємозалежність і вірили, що якщо «не будуть жити тварини, не будемо жити і ми».
Оберігати й цінувати — постулат, здавалося б, простий. Дотримуватися його важливо й сьогодні. Особливого піклування українців потребують тварини з Червоної книги. Зокрема, ведмідь бурий і рись євразійська. Колись ці тварини були поширені чи не по всій території України, та нині трапляються лише в Карпатах і на Поліссі.

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Світова вода, Дунай-море, Дунай-ріка

Чи будуть бджоли роїтися? Кутя розкаже

Для куті завжди відводилося особливе місце — на покуті поруч зі снопом та узваром. Коли батьки несли кутю до столу, діти кричали «кво-кво-кво», «цяп-цяп-цяп», «дз-дз-дз», щоб квочки та кури неслися, а бджоли добре мед носили. Крім того, на Святвечір ґазда брав ложку куті та підкидав її до стелі, аби дізнатися, чи будуть бджоли роїтися. Відповідь він отримував з кількості зерен, що прилипали до стелі: чим більше, тим краще.
Дотепер українці цінують і поважають цих працьовитих комашок, зокрема карпатку — бджолу, яку й сьогодні можна зустріти в Українських Карпатах. Винятково працьовита й загартована місцевим кліматом, вона починає роботу, коли інші бджоли лише прокидаються, а повертається до вулика, коли ті вже вкладаються спати. А ще карпатка напрочуд миролюбна, через що її також особливо поважають пасічники.

Клишоногий вуйко маланкує

Мед від бджілки-трудівниці є найкращим смаколиком і для ведмедя. Гострий нюх могутнього звіра здатен відчути запах улюблених ласощів за декілька кілометрів. І хоча ведмедя величають найбільшим хижаком Європи та України, у його раціоні переважає їжа рослинного походження: горішки, ягоди, трава й коріння. Натрапити на клишоногого українці можуть у Карпатах, де їх мешкає близько 300 особин. Утім, зустрічі з ведмедем краще уникати: він, хоч і миролюбний звір, та все ж, як і будь-хто, не зрадіє непроханим гостям.
Віддавна гуцули ласкаво називають ведмедя «вуйком», тобто дядьком. А в переддень Нового року — на свято Маланки — в гірських регіонах України образ цього звіра приміряли на себе кремезні чоловіки. Разом із іншими рядженими в костюми Маланки, Василя, Діда, Баби та інших «Ведмідь» зчиняв святковий галас своїми танцями і співами.

На новеє літо роди, Боже, жито!

Українці вірили, що на Різдво небо відкрите для будь-яких бажань. З них і починався перший день нового року — промовляючи магічні віншівки, хлопчики щедро обсипали зерном хату і її господарів, аби рік минав у достатку і злагоді. Адже якщо навесні зернові культури садять, влітку їх доглядають, а восени збирають, то взимку, а радше в період зимових свят, їх прославляють у надії, що і в новому році врожай буде багатим.
У житті наших предків сільськогосподарські ландшафти гармонійно поєднувалися із природними — лісами, степами, луками. Сформувавшись під впливом кліматичних, геологічних та інших природних чинників, українська ландшафтна мозаїка різноманітна та є частиною європейської природної та культурної спадщини. Гармонію ландшафтів підтримують дружні до природи рішення — тобто такі, які дають змогу розумно використовувати та водночас зберігати природу.
На новеє літо
Роди, Боже, жито!
Стеблом колосисте,
Корчом-корчисте.
Сію, сію, на новеє літо!
Роди, Боже, жито, пшеницю
І всяку пашницю.
В полі ядром,
А в домі добром.
В полі копами,
На гумні стогами,
В кліті коробами,
В печі пирогами,
А на столі хлібами!
Дай Боже!
Вітаємо зі святами
Лише уявіть, осетрові, які ділять Дунай зі ста іншими видами риб, жили ще за часів динозаврів, тобто 200 млн років тому. В Україні осетрові включені до Червоної книги.
Команда WWF-Україна

До своєї природи. До своєї історії

До спадщини, яка століттями формувала нашу ідентичність. Хоч якою могутньою здається нам природа, вона залишається тендітною й уразливою, а отже, потребує нашої турботи та підтримки. Тож нехай перша різдвяна зірка на небі нагадає нам про те, у якому дивовижному світі ми живемо. Хіба можна його не любити?
Якщо ця історія вам відгукнулася, поділіться нею із друзями та близькими — це буде найкращим різдвяним подарунком для команди WWF-Україна. Але і вас без подарунка ми не відпустимо. Завантажуйте вітальну листівку, і нехай вона стане для вас нагадуванням, якою дивовижною є українська природа.
Заванатажити листівку

До своєї природи

Над проєктом працювали:
Команда WWF-Україна
Ілюстрації:
Анастасія Старко
Етнографічний супровід:
Ярина Сізик
Текст:
Анна Кравчук
Літературне редагування:
Олена Руда
Веб-дизайн та розробка: Figmatica®
Щиро дякуємо Музею Івана Гончара за надані фотографії творів народного мистецтва для ілюстрування цієї історії.
Слідкуйте за діяльністю WWF-Україна:
Всесвітній фонд природи WWF-Україна — представництво однієї з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі — WWF (Всесвітній фонд природи). Місія WWF — зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою.
На початок історії