15 вересня 2022 року відбувся IIІ Форум “Української лісової платформи”, присвячений питанням лісоуправління на територіях, забруднених вибухонебезпечними предметами. WWF-Україна та Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж проаналізували проблеми визначення та картування небезпечних лісових територій та ведення лісового господарства у лісах, забруднених вибухонебезпечними предметами. Ці теми стали ключовими для обговорення на форумі, разом із питаннями наслідків воєнних дій для лісового господарства і природно-заповідного фонду України.
Протимінна діяльність в Україні та світі, досвід та перспективи післявоєнної трансформації ведення лісового господарства у світі.
Аналітичний огляд досвіду картування лісів у зонах бойових дій та оцінки пошкоджень лісів за даними ДЗЗ та розроблення загально-методичних підходів до розв’язання цієї проблеми в Україні.
Наслідки бойових дій для природно-заповідного фонду України.
Пропозиції та рекомендації щодо трансформації ведення лісового господарства у лісах України, що опинилися у зонах бойових дій.
Удосконалення нормативно-правового регулювання ведення лісового господарства в лісах, забруднених вибухонебезпечними предметами.
Доцільність створення державного підприємства “Ліси України”.
Вступне слово. Михайло Богомаз, Всесвітній фонд природи WWF-Україна
ЗАВАНТАЖИТИFire Management During and After Armed Conflicts: International Experience and Challenges.Йоханн Георг Голдаммер, Глобальний центр моніторингу пожеж (GFMS)
ЗАВАНТАЖИТИЗабруднення території України вибухонебезпечними предметами. Оцінка пошкоджень ландшафтів пожежами. Олександр Сошенський, Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж (REEFMC)
ЗАВАНТАЖИТИПротимінна діяльність в Україні та світі. Післявоєнна трансформація ведення лісового господарства. Сергій Зібцев, Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж (REEFMC)
ЗАВАНТАЖИТИНаслідки бойових дій для природно-заповідного фонду України. Олексій Василюк, Українська Природоохоронна Група (UNCG)
ЗАВАНТАЖИТИЗа півроку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну постраждало 3 млн га лісів. Майже 200 тисяч км² лісових площ потребують очищення через мінування та забруднення вибухонебезпечними залишками. Всі учасники форуму згодні, що існує нагальна потреба розробки цілісного та системного підходу до управління лісами, забрудненими вибухонебезпечними предметами. Це дозволить підвищити безпеку лісогосподарського персоналу і місцевого населення та водночас збереже цінні природні екосистеми.
Учасники визначили низку позитивних обставин, що склалися для поточної ситуації лісоуправління на територіях, забруднених вибухонебезпечними предметами:
✓ В України напрацьовано законодавчу базу щодо ліквідації наслідків впливу воєнних дій (в цілому, без конкретизації по лісовим ділянкам).
✓ В Україні працюють більшість офіційно акредитованих міжнародних організацій з розмінування, які можуть бути залучені до робіт в лісах.
✓ Є великій міжнародний досвід щодо розмінування лісів (зокрема, в Німеччині).
✓ Попередньо встановлено площі, які постраждали від воєнних дій та пожеж, зокрема і лісові ділянки.
✓ Площа лісів, яка насправді пошкоджена внаслідок бойових дій, набагато менша від площ, позначених на загальнодоступних картах щодо забруднень боєприпасами (На прикладі Чернігівської області).
✓ У разі запровадження менеджменту “невтручання” на пошкоджених ділянках сформують стійкі до змін клімату та мозаїчні лісові насадження, які будуть мати більшу екологічну цінність.
У ході дискусії учасники форуму виявили також низку актуальних проблем, а саме:
☓ Усі роботи з виявлення територій, забруднених вибухонебезпечними предметами та їх позначення мають проводитись у тісній співпраці з Державною службою надзвичайних ситуацій (ДСНС). Наразі ця взаємодія майже не відбувається належним чином.
☓ Відсутність нормативно-правових документів та процедур щодо розмінування, які спеціалізуються саме на роботі з лісовими ділянками.
☓ Роботи з розмінування потребують великої кількість часу та належного фінансування, якого завжди бракує.
☓ Недостатність нормативно-правового врегулювання питання виключення лісів із експлуатації, які зазнали знищення/пошкодження внаслідок впливу воєнних дій (пожежі, хаотичні вирубки, облаштування позицій тощо).
☓ Чинні нормативи з пожежогасіння та створення лісових культур (переформування на листяні породи) потребують змін з метою збереження персоналу та захисту населених пунктів від пожеж.
Крім цього, підіймалося питання доцільності відновлення лісів у степовій зоні України, зокрема на Луганщині та на Кінбурнській Косі, та в межах об'єктів природно-заповідного фонду. Сторони дійшли висновку, що універсального підходу щодо доцільності чи недоцільності відновлення насаджень немає. Все залежить від ступеня пошкоджень, походження та наявності цінних природних комплексів поряд з пошкодженими лісовими ділянками (зокрема, степами). Це все можна встановити лише по закінченню бойових дій.Також обговорювалось питання особливостей роботи лісових аудиторів при здійсненні перевірки роботи лісогосподарських підприємств на виключення ділянок з FSC-сертифікації, які зазнали пошкоджень та замінування.
Розробити зміни до законодавства щодо впровадження найкращих практик лісоуправління на територіях, які зазнали впливу війни.
Встановити площі та ступінь пошкоджень лісового фонду із застосуванням сучасних технологій.