Форум Української лісової платформи

10 липня відбувся VI Форум Української лісової платформи, що був присвячений питанням сталого використання лісових ресурсів у контексті запровадження наближеного до природи лісівництва у країнах ЄС та стану використання лісової й деревної біомаси в Україні.

В межах Форуму експерти WWF-Україна проаналізували й висвітлили загальні принципи й засади запровадження і втілення наближеного до природи лісівництва у країнах ЄС, а також використання його принципів для збереження біорізноманіття та стійкості лісів до зміни клімату. У контексті події також були розглянуті проблеми використання лісової та деревної біомаси розглянуті з точки зору сталості та потенціалу їх використання.

Експерти презентували своє бачення впливу лісової реформи на різні аспекти функціонування лісової галузі. Доповідачі озвучили потреби у підвищенні стійкості лісових насаджень до змін клімату шляхом широкого впровадження  кращих практик ведення лісового господарства (зокрема, наближеного до природи лісівництва) й використання природного поновлення,  інтегрованого управління ландшафтними пожежами й підготовку до нового пожежонебезпечного періоду 2023 року, що  значно ускладнюється війною.  

Окрему увагу приділено потенційним можливостям та ризикам для природоохоронної діяльності від реформування лісової галузі, особливо зважаючи на перспективу інтеграції до ЄС та відповідні зобов'язання.   Також проаналізовано перспективи та ризики добровільної лісової сертифікації в умовах сучасного реформування лісової галузі України. У заході взяли участь понад 150 учасників, серед яких  представники державних органів, природоохоронних організацій, деревообробного бізнесу, лісівничої науки.

Головні теми VІ форуму

Стан ринку лісової та деревної біомаси в Україні.

Шляхи сталого використання лісової та деревної біомаси в контексті інтеграції з ЄС.

Підходи наближеного до природи лісівництва в ЄС та перспективи впровадження таких підходів в Україні.

Управління мертвою деревиною у лісах України та Європи.

Матеріали форуму

ЗАПИС ВЕБІНАРУ

Програма форуму Української лісової платформи

ЗАВАНТАЖИТИ

Презентації учасників

"Презентація аналітичного звіту "АНАЛІЗ РИНКУ ЛІСОВОЇ ТА ДЕРЕВНОЇ БІОМАСИ В УКРАЇНІ"" – Костянтин Гура,  директор з природоохоронної роботи WWF-Україна

ЗАВАНТАЖИТИ

"Управління мертвою деревиною у лісах України та Європи” – Чорнобров Олександр Юрійович, кандидат сільськогосподарських наук (екологія), експерт WWF-Україна

ЗАВАНТАЖИТИ

“Підходи наближеного до природи лісівництва в ЄС та перспективи впровадження таких підходів в Україні” – Олександр Сошенський, к.с.-г.н., доцент кафедри лісівництва ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України, співробітник Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж

ЗАВАНТАЖИТИ

Результати

Доповідачі та учасники Української лісової платформи загострили увагу на відсутності критеріїв сталості використання лісової та деревної біомаси в Україні, а також єдиних підходів в різних кліматичних зонах у впровадженні наближеного до природи лісівництва та менеджменту мертвої деревини.

Запровадження принципів сталості використання лісової біомаси потребує кардинальних змін у веденні лісового господарства, більш тісної міжвідомчої взаємодії з метою відповідних нормативних змін для впровадження принципів наближеного до природи лісівництва. Особливо важливе це питання в контексті реформування лісової галузі та євроінтеграційних процесів.

Для подальшого впровадження наближеного до природи лісівництва та сталого використання лісової та деревної біомаси  потребують питання щодо:

✓ Визначення поняття “лісова біомаса” та запровадження критеріїв сталості її використання;

✓ Подальше впровадження  принципів наближеного до природи лісівництва на основі рекомендацій ЄС шляхом внесення відповідних змін до чинного лісового та природоохоронного законодавства;

✓ Розширення мережі пілотних ділянок вибіркових та поступових рубок в різних кліматичних зонах для отримання більшого практичного досвіду з метою впровадження найкращих практик.

✓ Нормативне упорядкування та запровадження чітких показників залишення мертвої деревини у лісах всіх категорій.

Михайло Богомаз

Email:mbogomaz@wwf.ua