I Форум Української лісової платформи

8 липня відбувся VII Форум Української лісової платформи, фокусом якого стали питання критеріїв сталого використання лісової біомаси в Україні й необхідні кроки для їх імплементації відповідно до кліматичних цілей ЄС.

В межах Форуму WWF-Україна презентував аналітичний звіт “Критерії сталості використання деревної біомаси”. Метою праці є загальний огляд стану впровадження критеріїв сталості відповідно до чинних нормативно-правових актів, огляд вимог Директиви ЄС про відновлювану енергію (RED III) та інших актів ЄС, озвучення бачення й рекомендацій WWF-Україна щодо критеріїв сталості використання деревної біомаси відповідно до вимог ЄС.

Аналітичний звіт підготовлено за підтримки Європейського кліматичного фонду. Відповідальність за зміст і викладені у звіті погляди несуть виключно автори. Європейський кліматичний фонд не несе відповідальності за використання інформації, що міститься в аналітичному звіті.

Експерти презентували своє бачення впливу лісової реформи на різні аспекти функціонування лісової галузі. Доповідачі озвучили потреби у підвищенні стійкості лісових насаджень до змін клімату шляхом широкого впровадження  кращих практик ведення лісового господарства (зокрема, наближеного до природи лісівництва) й використання природного поновлення,  інтегрованого управління ландшафтними пожежами й підготовку до нового пожежонебезпечного періоду 2023 року, що  значно ускладнюється війною.  

Окрему увагу приділено потенційним можливостям та ризикам для природоохоронної діяльності від реформування лісової галузі, особливо зважаючи на перспективу інтеграції до ЄС та відповідні зобов'язання.   Також проаналізовано перспективи та ризики добровільної лісової сертифікації в умовах сучасного реформування лісової галузі України. У заході взяли участь понад 150 учасників, серед яких  представники державних органів, природоохоронних організацій, деревообробного бізнесу, лісівничої науки.

Головні теми VІI форуму

Використання лісової біомаси: український контекст і стандарти ЄС.

Критерії сталості біомаси: чому вони важливі.

Лісова стратегія ЄС до 2030 року і що це означає для України.

Презентація аналітичного звіту WWF-Україна.

Результати

В Україні лісова біомаса є основним джерелом для виробництва енергії та покриває близько 65–70% потреб у біоенергії країни, хоча її реальний сталий потенціал складає лише близько 12% від загального. Водночас на сьогодні не існує жодних затверджених критеріїв сталості для її використання. Враховуючи євроінтеграційний курс, Україна має змінити підходи та імплементувати вимоги оновленої Директиви ЄС про відновлювану енергію (RED III). 

WWF-Україна вважає, що першочерговими стратегічними кроками на шляху до сталого використання лісової біомаси мають стати:

1. Негайне дотримання принципу каскадного використання

Принцип каскадного використання передбачає використання деревини спочатку для цілей з вищою цінністю. Лише вторинна деревна біомаса може бути доступною для промислового використання в енергетиці. Повторне використання та переробка високоякісних та довговічних виробів з деревини як матеріалів, де це можливо, сприятиме досягненню кліматичної нейтральності шляхом зберігання вуглецю та заміни матеріалів на основі викопного палива.

2. Прозорість даних та дослідження

Необхідне покращення збору даних про запаси й споживання біомаси. Також важливо посилити дослідження впливу використання біомаси на ліси й клімат. WWF рекомендує створити національні консультативні групи для нагляду за управлінням біомасою, забезпечуючи цілісне планування та узгодження з кліматичною та енергетичною статистикою.

3. Гармонізація сталих цілей на європейському рівні

Потрібне посилення законодавчої бази на рівні ЄС. Окрім посилення критеріїв сталості на рівні ЄС, цілей щодо вуглецевих поглиначів та різного законодавства щодо природного захисту лісів, для виробників енергетичної біомаси повинні бути введені суворіші правила системи належної перевірки (Robust Due Diligence System) згідно з Регламентом ЄС щодо боротьби з вирубкою лісів (EUDR).

4. Співпраця між державним та приватним секторами та залучення громадськості 

Має заохочуватись співпраця між публічним, приватним сектором та громадянським суспільством для впровадження сталих практик використання біомаси. Прозоре прийняття рішень особливо важливе у регіонах, що найбільше залежать від біомаси.

Михайло Богомаз

Email:mbogomaz@wwf.ua